ZABAWY Z SZEŚCIANEM
- Dorota Koczot
- 15 maj 2020
- 2 minut(y) czytania
15.05.2020r.
WITAM WAS STOKROTKI. POZDRAWIAM RODZICÓW. Na dzisiejszych zajęciach poznacie sześcian, odszukacie ukryte zwierzęta, pobawicie się słuchając “Kwiatkowej piosenki”, a po wysiłku odpoczniecie przy bajce relaksacyjnej “ Złota żaba”.

1. Odszukajcie na obrazku ukryte zwierzęta. Nazwijcie je- Karty pracy cz.4, s.43

2. Zabawy z sześcianem.
Przypomnienie cech kwadratu:
Nakreśl w powietrzu kształt kwadratu
Jakie są boki kwadratu?
Zapoznanie z sześcianem:
Rodzic prezentuje dz. sześcian (może to być klocek, kostka do gry lub inny przedmiot przypominający sześcian). Nazywa figurę.
Dziecko ogląda. Liczy ściany. Określa ich kształt- kwadrat.
Jeżeli jest kilka klocków lub innych przedmiotów w kształcie sześcianu o różnej wielkości- dz. układa je wg wzrastającej wielkości, a potem- wg malejącej
Wykonanie zadań w Kartach pracy, cz. 4, s. 40.
Oglądanie sześcianów, określanie różnic i podobieństw między nimi, oglądanie rozłożonego sześcianu - jego siatki, rysowanie na każdej ścianie innego owada, oglądanie obrazków sześcianu w różnym położeniu.

Zabawy z kostką:
Dziecko rzuca kostką i wykonuje tyle czynności (podskoki, skłony, przysiady, okrzyki), ile oczek pojawiło się na ściance
Dziecko rzuca kostką i podaje liczbę większą (lub mniejszą) o jeden w stosunku do wyrzuconych oczek
PRZYPOMNIJCIE. Do jakiej bryły podobna jest kostka?
3. Pobawcie się przy “Kwiatkowej piosence”- naśladujcie czynności wykonywane przez kwiaty, zwierzęta i dzieci lub wymyślcie własny sposób poruszania się.
4. Odpocznijcie przy zabawie relaksacyjnej “ Złota żaba”.
Rodzic mówi: chciałbym zaprosić cię do zabawy, w czasie której musisz siedzieć bardzo cicho – inaczej nie będziemy mogli złapać tego, co może uda nam się złapać później. Usiądź na podłodze i skrzyżuj nogi. Możesz jedną stopę położyć na udzie, jeśli masz na to ochotę (pół pozycji lotosu). Utrzymuj plecy w wyprostowanej pozycji, a potem lekko opuść barki. Zamknij oczy. Czy widziałeś(aś) kiedykolwiek małą, złotą żabkę, która siedzi na dużym, zielonym liściu lilii wodnej cicho, cichutko… tak cicho, że nic się nie porusza, a żabka wygląda, jakby spała? Dzisiaj będziesz taką żabką. Wyobraź sobie, że siedzisz na liściu lilii wodnej pośrodku stawu… Siedzisz tam, jak ta żabka, bardzo cicho, i oddychasz powoli. Nabierasz głęboko powietrza do płuc i wypuszczasz je do końca. W ten sposób żaby łapią muchy na kolację – siedzą tak cicho, że muchy ich po prostu nie widzą. Nagle wyciągają swój długi język i łapią muchę. Czy potrafisz tak 76 razy szybko wystawić język? A teraz siedzisz spokojnie, a ja będę udawać bzyczącą muchę. Za każdym razem, kiedy wydam z siebie taki dźwięk (demonstruje ten dźwięk), możesz wystawić język i złapać muchę. Na zakończenie będziesz mógł szepnąć mi na ucho, ile much złapałeś.
Comments